Zajímavosti

Cyklistikou ku zdraví

I když nás zatím čekají jen mrazivé dny, jaro není daleko, a tak již můžeme začít oprašovat svou cyklistickou výbavu. Přece jen cyklistika stále patří mezi velmi oblíbené sporty jarních i letních dní. A proč právě cyklistika? Mimo to, že budeme sportovat zdravě na čerstvém vzduchu a můžeme projíždět přírodou, uděláme také hodně pro své zdraví.

Přínosy cyklistiky pro zdraví

Oprášením cyklistického kola rozhodně neprohloupíme. Pokud chceme začít sportovat v přírodě a běhání pro nás není ideální, zkusme okusit slast jízdy na kole. Cyklistika není jen o pohybu, ale také o zdravém životním stylu. Pokud je naším problémem artróza či nadváha, můžeme se na jaře s chutí vrhnout na cyklistiku, která pro nás bude to pravé.

Srdce a plíce jedou na plný plyn a cyklistika je pro ně jednoznačně pozitivní. Stejně tak jako pro celý kardiovaskulární systém. Jízda na kole rozvíjí kapacitu plic, svalstvo má zvýšené nároky na kyslík, přívod živin a odvod zplodin látkového metabolismu.Čistý vzduch bez exhalací je červenými krvinkami roznášen do všech částí těla.

Šlapání na kole posiluje stehna. Dbejme na správnou obuv, ať zbytečně nezatěžujeme chodidla. Pro fandy cyklistiky jsou skvělým doplňkem na kolo cyklistické tretry. Nezapomeňme se po jízdě protáhnout. Při jízdě na kole si sice skvěle posílíme stehna, ale na druhou stranu se nám některé svaly, jelikož při šlapání neprotahujeme chodidla do plné délky. Pro správnou funkci svalů je nutné také přesné nastavení sedla, aby cyklista co nejlépe využil pákového mechanismu přenosu síly přes nohy do pedálů.

Cyklistika je také pro lidi, kteří trpí zdravotními potížemi kyčelního kloubu, tím nejšetrnějším sportem. Také pro ty, kteří trpí jíž zmíněnou nadváhou a artrózu či jiným degenerativním onemocněním kloubu.

Nezapomeňme na důležité doplňky

Aby jízda na kole byla skutečně pro nás ku prospěchu, musíme myslet také na naši bezpečnost. Tudíž pokud se vydáme na delší turistický výlet nebo budeme jezdit na kole i do práce po silnici, rozhodně si musíme pořídit dobrou cyklistickou helmu a cyklistické rukavice. V případě, že cestujeme na kole i s dětmi, musíme mít pro ně helmu při každé vyjížďce. Tak tedy šťastnou cestu a mnoho příjemných chvil v pohybu na čerstvém vzduchu.

Komentáře