Zajímavosti

Debbie Kahl

Debbie  Kahl  je českoněmeckého původu. Zvláštností u této zpěvačky je její hlas, který je hodně podobný britské zpěvačce Adele barvou hlasu. Obě zpěvačky mají totiž podobné trable se svými hlasivkami.  Adele  musela dokonce své hlasivky operovat. Debbie zase svůj rozštěp hlasivek léčí tichem a velkými dávkami vitaminu B. Tyto zdravotní problémy však naopak dělají obě umělkyně vyjímečné, protož díky defektu hlasivek mají jejich hlasy nezaměnitelnou barvu.  Tento problém má Debbie, jak sama říká, od narození a nedá se vyléčit. Na jedné straně je výhodou, že má Debbie takový hlas díky rozštěpu, na druhé straně jsou hlasivky choulostivé a musí se němi opatrně pracovat. Zpěvačka se poprvé objevila veřejnosti ve svých 17. letech v první řadě Česko-Slovenská superstar.

Zde vypadla již v semifinále, ale všiml si jí producent Martin Ledvina. Brzy začali spolu pracovat na prvním albu,  který vyšel 11. dubna 2011 s názvem podle singlu Touch the Sun a který se stal tzv. reklamním songem. Hrál se na všech rozhlasových stanicích. Od Akademie populární hudby dostala zpěvačka za tuto skladbu cenu Anděl za nejlepší píseň roku. V této době již vystupovala pod uměleckým jménem Debbie. O Debbie nebylo v poslední době moc slyšet. A není se čemu divit. V poslední době zpěvačka pečlivě připravovala svou druhou desku Love, Logic, Will. Na rozdíl od prvního CD Touch the Sun je podle zpěvačky nová deska trochu živější. Možná se Debbie více vyzpívala, protože album zní trochu dospěleji než to první. Album je už různorodé a pro posluchače zajímavější.

Před nahráváním alba Touch the Sun zpěvačka nezpívala živě na koncertech a možná proto, kdy začala vystupovat s kapelou, se vyzpívala a trochu vyzrála. Na druhé desce je to tak určitě znát. Pilotním singlem desky je písnička You Take Me There, která je na rozdíl od předchozího hitu Touch the Sun poměrně melancholická. Písně na této desce mají čtyři témata – láska, štěstí, smutek a trápení. V písních jde samozřejmě o obsah, ale zpěvačce jde hlavně o to, jak píseň, kterou v dané chvíli zpívá, prožívá. Emoce jsou vlastně tak převedeny do písně  a  kdyby zpěvačka měla říct, o čem to je, tak by to nemusela zpívat. Na této desce se autorsky podílela i Jana Kirschner. Spolupráce Debbie s Janou Kirschner však už vznikla při první desce, kde najdeme dvě písničky od Jany.

134675-debbi-700x443

Zvláštní na tom bylo to, že Debbie Janu Kirschner osobně vůbec neznala. Jana Kirschner vychytala přesně ten směr, kterým se chtěla Debbie  vydat. Dala jí k dispozici písně, které napsala Debbie na tělo. Písničky šly ke zpěvačce přes kamaráda Jany Kirschner, manažera  Martina  Červenku. Díky tvorbě Debbie, která se líbila Janě Kirschner, tak vznikla tato spolupráce. Velký úspěch zaznamenala písnička „Ležím ve tvé blízkosti“ s raperem Lipem. Lipo u zpěvačky dělal režiséra u většiny videoklipů, kromě toho posledního. Zpěvačka totiž není vyloženě obdivovatel rapu, o to bylo větší překvapení, že se stal z této písničky takový hit. Nedá se, než konstatovat, že její emotivní hlasový projev se potkal se současným retro soundem, který se aktuálně veze na vlně celosvětové popularity.

Komentáře