Zajímavosti

Jak zhubnout do plavek

Mnoho z nás mělo na Silvestra jedno předsevzetí – zhubnout! Nový rok je tady, jaro pomalu, ale přece klepe na dveře a vy jste ještě s hubnutím ani nezačali? Pak možná nevíte jak na to. Jak zhubnout se dočtete v dnešním článku. Hubnutí se totiž neobejde bez zdravé výživy a správného pohybu.

Naplánujte si pohyb

Při hubnutí potřebujete dva druhy pohybu:

  • aerobní,
  • anaerobní.

K aerobním činnostem patří například rychlá chůze, běh nebo spinning. U tohoto pohybu se začíná tuk spalovat zhruba po 35 minutách cvičení. Zpočátku cvičte 4× týdně. Anaerobní pohyb je pak posilování, které je vhodné při hubnutí zapojit 2× v týdnu po 20 minutách. Posilujte nohy, ruce i břicho. Ze začátku vám budou stačit dvě série po 10 opakováních. Nezapomeňte ale postupně zvyšovat intenzitu!

Jezte správně

Žádné hubnutí se neobejde bez zdravé a vyvážené výživy. Zdravá výživa je vlastně životní styl, který je potřeba si pořádně osvojit. Její hlavní zásadou je vyváženost, což je ideální poměr bílkovin, sacharidů a tuků. Jídelníček by měl být rovněž bohatý na vitamíny a minerály. Místo živočišných tuků dávejte přednost rostlinným olejům.

Zdravé jídlo začíná u vhodných potravin. Základem je pečivo. Bílé je plné tuků a v podstatě není pro náš organismus nijak přínosné. Proto ho vyměňte za celozrnné, které si při své výrobě zachovává minerály, vitamíny a vlákninu. Navíc je i chutnější.

Bílý cukr vyměňte za zdravé slazení v podobě přírodních sirupů. Ideální je bezový nebo javorový sirup. Velmi osvědčená je i stévie, která si v posledních letech získala místo v mnoha domácnostech. Jedná se vlastně o zdravou alternativu cukru. V žádné domácnosti by neměl chybět ani kvalitní med, ideálně přímo od včelařů.

Pestrá strava i vhodný pitný režim

Důležité je jíst pravidelnou a pestrou stravu – ovoce, zeleninu, cereálie, obiloviny, maso, ryby i mléčné výrobky. Nezapomeňte ani na pitný režim. Volte hlavně čistou vodu a neslazené čaje. Zařadit můžete i doma vymačkanou šťávu z čerstvého ovoce.

Komentáře