Zajímavosti

I kopačky mají svoji barvitou historii

Puma evoPOWER

Dnes jsme se rozhodli zabrousit do sportovní tématiky a to konkrétně ke sportu v Čechách velmi oblíbenému. Pokud hádáte fotbal, tak jste se nespletli. Fotbal je hra, kterou každý dobře zná. Ale to že míč a kopačky, které používají profesionálové jsou nabity posledními špičkovými technologiemi je známe již méně. Ano je to tak, fotbal stejně jako každý jiný sport je ostře sledován mnoha firmami po celém světě a dávat sportovcům to nejlepší.

Pojďme si ale na začátek říci něco málo o historii kopaček. Počátky vzniku kopaček se datují do 16. století. Králi Jindřichovi VIII. vadilo, že v soudobých střevících není hra kupodivu ideální a noha je velmi špatně chráněna. Nechal tedy svého ševce vyrobit obuv speciálně určenou pro hru. Tyto “kopačky” byly vyrobeny ze silné kůže a byly vysoké do půli lýtek se silně zesílenými kotníky.

Historie kopaček
Historie kopaček

K dalšímu rozvoji fotbalu došlo v počátcích 19 století. Hráli jej zaměstnanci zastupující své továrny a ke hře byly použity vysoké kožené pracovní boty s okovanou špicí. Pro lepší stabilitu na terénu byly kopačky opatřeny ocelovými šrouby. V roce 1924 v Německu byly do vyrobeny první kopačky, u kterých bylo možné měnit kolíky dle povrchu hřiště. Když jsme již u legend, nesmíme opominout rok 1948 a vznik firem Adidas a Puma. Přibližně v této době se začíná technologický vývoj kopaček odklánět od funkce ochrany nohy spíše k vedení míče a zlepšení kopání.

To už se blížíme pomalu k současnosti a k ikonám historie kopaček. Kopačky Adidas  Copa Mundial nebo Adidas Predator není třeba znalcům představovat.

Co je rozhodně nutné představit tak je zcela nový typ kopačky PUMA evoPOWER. Tyto kopačky byly při svém vývoji inspirovány svobodou pohybu bosého chodidla. Při vývoji této kopačky bylo na předním místě zlepšení hráčovy přirozené kopací techniky, optimalizace hráčovi síly a přesnosti. Jedná se o naprostou špičku v technologii značky puma a budou  ji nosit hráči jako Cesc Fàbregas, Marco Reus, Mario Balotelli, Yaya Touré, Nemanja Vidic, Dante a další.

kopačky evoPOWER
kopačky evoPOWER

Pokud dění ve fotbalovém světě nesledujete jen vzdáleně, jistě Vám neuniklo oficiální představení této kopačky v Barceloně. Hráči této značky předváděli unikátní vlastnosti kopačky na zakázkově vyrobeném simulátoru ve čtyřech interaktivních výzvách.

krátké video z Barcelony

Co dodat na závěr, fotbal je skvělá hra a tyto moderní technologie ji činí ještě lepší. Pokud si také rádi zahrajete a rádi by jste vyzkoušeli výbavu profi fotbalistu, jsou kopačky PUMA evoPOWER jistě skvělou volbou.

Komentáře