Zajímavosti

Letem světem – několik zajímavostí o spodním prádle

Že na spodním prádle není nic zajímavého? Také berete spodní prádlo jako samozřejmost a něco, čemu není třeba věnovat žádnou extra pozornost? Jsou to prostě kousky oblečení, schované pod šaty, které každý večer odložíte do koše na prádlo a ráno si vezmete čisté… Ale i za touto samozřejmostí se skrývá historie i zajímavá fakta, o kterých jste možná neměli tušení.

– Předchůdce spodního prádla jsou bederní roušky. V jistých obdobích se však spodní prádlo nepoužívalo vůbec a jeho funkci zastával „spodní oděv“, který měl tutéž podobu jako oděv svrchní, ale byl oblečen přímo na těle.

– Jednou z alternativ pánského spodního prádla byl v minulosti overal, který pánové nosili pod oděvem. V zimě byl ovšem praktičtější a oblíbenější o něco více než v létě…

– Počátkem 19. století se začaly užívat dlouhé široké kalhoty, které byly spodním prádlem pro dámy. Ten kus oděvu se stal velmi oblíbeným a zanedlouho po jeho „uvedení na trh“ ho měla ve svém šatníku každá dáma s vyšším postavením.

– O důležitosti spodního prádla svědčí i to, že má svůj svátek. Dne 3. dubna můžete oslavit mezinárodní den spodního prádla. V našich krajích se v těchto dnech nic moc zajímavého neděje. V tento den výrobci a prodejci spodního prádla lákají zákazníky na různé slevy a akce. V jiných končinách, třeba v New Yorku jsou běžné např. pochody ve spodním prádle.

– A víte, jaké spodní prádlo je nejdražší? Možná je to právě to, které bylo vydraženo za 3.050 dolarů (cca 73 tisíc korun českých). Dražba proběhla v dubnu 2014 a jednalo se o kousky, které nosila slavná Julia Robert ve filmu Erin Brockovich.

– Říká vám něco jméno Lucy Duff-Gordonová? Spolu se svým manželem je jednou z cestujících, kteří se zachránili z potápějícího se Titanicu. A kromě toho je britskou módní návrhářkou, která, podle některých zdrojů, stojí za slavným kouskem dámského šatníku a za nápadem dámské kalhotky „zmenšit“ . Vymyslela první tanga. A to, podle názoru některých, za tímto modelem nemohl stát nikdo jiný, než nějaký chlap.

Komentáře