Zajímavosti

Moderní autorádia nezklamou nikoho, ani vás

Dnes bereme autorádia v našich vozech jako naprostou samozřejmost. Vždy tomu ale tak nebylo, jelikož byly doby, kdy se jednalo o něco skutečně unikátního, pouze pro několik vyvolených. Bylo to dáno hlavně cenou, za kterou se autorádio prodávalo. Pokud se podíváme do minulosti, je třeba říci, že se začala psát v roce 1932. Právě v tomto období se konala výstava rozhlasové techniky, na které zaujal lampový přijímač společnost Blaupunkt. Ta položila základy danému segmentu a jasně ukázala, co může být s automobily spojeno. Byl to ale jenom první krok, který byl spojený také s celkem vysokou cenou.

To, že šel vývoj neustále kupředu, následně potvrdil rok 1957. Tento rok byl spojený také s poměrně známou společností, a to Philips. Ta představila další ze zajímavých unikátů, kterým nebylo nic menšího, než tranzistorový přijímač. A ten už znamenal poměrně výrazný zlom v daném segmentu. Pokud se podíváme konkrétněji, bylo možné pozorovat první ukázky toho, že trendem bude cesta maximální praktičnosti, stejně jako nízké ceny. A kam se vše dostalo? Podívejte se s námi, jelikož to, kam se vývoj dostal, rozhodně potěší každého zájemce o moderní technologie.

Autorádia zaznamenala v průběhu let nemalý vývoj

Ten můžeme spojit hned s několika oblastmi. Začít je třeba s jejich bezpečností. Ta byla spojována třeba s čipovými kartami, nebo s odnímatelným panelem. Pokud ho konkrétní osoba neměla, byla daná autorádia k ničemu. To výrazně snížilo riziko krádeží. Podobně tomu bylo i v případě kódů jednotlivých modelů. Velký vývoj byl ale spojený také s technologickým provedením. Velkým zlomem byl třeba klasický displej, který umožnil zobrazovat několik základních informací. Postupem času se tento základ transformoval v moderní dotykové displeje, které jsou dnes základem toho, co nabídne klasické 2din autorádio.

Další vývoj je spojený také s možnostmi konkrétního autorádia, které budeme využívat. Na co se zaměřit v tomto případě? Že schopnost naladit FM a AM stanice už je naprostou samozřejmostí. Pokrok totiž znamená i možnosti toho, že lze přehrávat celou řadu multimediálních souborů, včetně videí, nebo zobrazení obrázků. Také nesmíme opomíjet ani fakt, že moderní varianty nabídnou vlastní operační systém s možností instalovat další aplikace, stejně jako i možnosti bezdrátového propojení s dalším zařízením.

Dělení aktuálních modelů je jednoduché

Při výběru správného autorádia je určitě dobré vědět, jaké je hlavní dělení. To rozdělí autorádio do dvou hlavních skupin. Tou první skupinou je univerzální autorádio. To je dnes hitem z toho důvodu, že je možné využít ho v jakémkoliv automobilu. Nehraje roli ani jeho model, nebo jeho rok výroby. Univerzální autorádia nabídnou kromě svých základních funkcí i možnost propojení s automobilem. A to znamená, že displej rádia může být využitý jako informační obrazovka. Totéž lze říci i o druhém typu, kam se řadí OEM autorádio. To je zajímavé především tím, že se jedná o model, který je určený pro určitý typ vozu. A to s ohledem na modelovou řadu, i rok výroby. Právě díky tomu mohou OEM autorádia nabídnout plnou kompatibilitu s daným vozem. A to v takovém spojení, kdy je možné displej využít nejenom jako informační obrazovku, ale lze prostřednictvím něho i celou řadu věcí snadno nastavit.

Multimediální rádio android
Multimediální rádio android

Dělení zohledňuje i další dva typy

Dále nezapomínejme ani na informaci o tom, že výše uvedené dělení lze kombinovat s dalšími dvěma typy, podle kterých se aktuálně rádia do auta dělí. Pokud i zde máme být konkrétní, začneme jednodušším typem. Tím je 1din autorádio. Jedná se o takové řešení, které je unikátní především v tom, že má menší rozměry, obdélníkový tvar, stejně jako může být použitelné do starších, ale i novějších automobilů. I do těch s větším montážním otvorem, jelikož tam 1dina autorádia instalujeme pomocí redukčního rámečku. Druhý typ, který je hitem současné doby, je 2din autorádio. Jedná se už o skutečně propracovaný model, který zaujme především větší velikostí, stejně jako 2din autorádia zaujmou také svým rozsáhlým a dotykovým displejem. Vzhledem k jejich rozsáhlé funkčnosti jsou nazývány i jako dokonalá multimediální centra vozu. O tom se můžete přesvědčit na následujících řádcích.

Chytré autorádio nadchne svými technickými parametry

Nejprve se podívejme na technické parametry, které dnes může moderní a tedy chytré autorádio mít. Je to nejenom rozsáhlý dotykový displej, ale i existence operačního systému. Ten samozřejmě může nabídnout i možnosti stáhnout si a doinstalovat různé aplikace. Co dále nechybí, to jsou i možnosti toho, že daná autorádia mohou přinést i řady potřebných vstupů. Nechybí jak klasika v podobě DVD mechaniky, tak i slot na paměťové karty, stejně jako nechybí například také možnost USB vstupu pro připojení nejenom flash disku. Určitě jsou hitem i bezdrátové technologie, nabízející spárování třeba s mobilním telefonem. Jistotou je ale i moderní design, který může perfektně ladit s interiérem vašeho samotného vozidla.

Nechybí ani nabídka vlastností

Od technických parametrů a možností se podívejme i na funkčnost, kterou mohou chytrá autorádia konkrétně mít. Na co nezapomínat právě v tomto případě? Je to rozhodně jistota toho, že můžeme naladit rádiové stanice, stejně jako lze přehrávat řadu hudebních souborů. Jistě nesmíme opomíjet ani možnost přehrát video, stejně jako možnost zobrazení obrázků. Můžeme ale také hrát hry, stejně jako surfovat po internetu, vyřizovat emaily, nebo využívat další nainstalované aplikace. Zkrátka a jednoduše můžeme říci, že lze moderní rádio do auta srovnat třeba s mobilním telefonem s jeho možnostmi.

Kromě toho, že se chytré autorádio stává dokonalým multimediálním centrem, se stává i pomocníkem na cestách. Můžeme využívat handsfree modulu pro bezpečné telefonování, stejně jako lze využít i možnost připojení parkovací kamery, která zobrazí obraz na displeji. Dále nezapomínejme třeba na GPS modul, který nás vždy zavede do cíle. Samozřejmostí je i možnost jednoduše dohrát konkrétní mapy. Když je k tomu přidána i možnost kompatibility s naším vozem, je více než jasné, že nám moderní autorádio dokonale nahradí celou řadu jiných přístrojů.

Nákup u profesionála je základ. Kde? Na 2DIN.cz

Aby autorádio splnilo vaše očekávání, je určitě dobré koupit ho tam, kde danému sortimentu skutečně rozumí. Proto doporučujeme jednu z jedniček na našem trhu. A to internetový obchod 2DIN.cz, který je dokonalou volbou pro každého. Proč? Jelikož nechybí rozsáhlý sortiment, stejně jako velmi dobrá skladová dostupnost. Mnohé jistě potěší také příznivé ceny, díky kterým může být dané autorádio mnohem dostupnější, než tomu bylo kdy dříve. Tím ale výhody eshopu 2DIN.cz nekončí.

Není to totiž jenom internetový obchod. Pokud máte raději klasický a osobní nákup, není žádným problémem to, pokud zavítáte do Prahy, kde se nachází také showroom společnosti. Zde máte jistotu toho, že si můžete nejenom konkrétní modely prohlédnout, ale můžete si je také vyzkoušet. Nechybí rozhodně také zkušený personál, který je také jistotou toho, že vám může poradit i s vaším výběrem. A pokud je výběr jako takový u konce, nesmíme zapomenout ani na servisní centrum, které je k dispozici. V rámci něho máte i jistotu toho, že si můžete nechat koupené autorádio odborně zapojit. U některých modelů je možné využít tuto službu v podstatě na počkání.

Komentáře