Zajímavosti

Co musíte vědět o technickém stavu vašeho vozidla

I když většina z nás auto řídí denně, tak se může stát, že najednou auto přestane fungovat a my se divíme, co se stalo. Často totiž zapomínáme na pravidelnou péči a kontrolu technického stavu auta. Připomeňme si, co je dobré nezanedbávat a čemu věnovat pozornost.

Před jízdou auto kontrolujte

Pokud se chystáte na delší cestu, tak je vždy na místě auto pořádně zkontrolovat. Tuto kontrolu můžete samozřejmě udělat před každou jízdou. Zkontrolujte také vodu v ostřikovačích, olej v autě a chladicí kapalinu. Doplňte všechny potřebné kapaliny a vyzkoušejte také světla. Pozornost věnujte i umytým oknům a zrcátkům. Samozřejmostí je, že by v autě měla fungovat veškerá elektronika.

Pozornost věnujte pneumatikám

Zkontrolujte, v jakém stavu jsou vaše pneumatiky, zda nepotřebují dofoukat a jestli auto sedí na silnici tak, jak má. Pokud vám auto „ujíždí“ a na silnici nedrží, tak nechte udělat geometrii kol a kola seřídit. Péče o pneumatiky je důležitá a pozornost byste měli věnovat také nákupu nových pneumatik. Chybný výběr pneumatik může zhoršit jízdní vlastnosti vašeho vozidla a také ohrozit vaši bezpečnost.

Zajímejte se také o hloubku vzorku. Zimní pneumatiky by měly mít hloubku dezénu 4 mm, letní pneumatiky 1,6 mm. Pokud má vaše pneumatika již sjetý vzorek, tak ihned pořiďte novou a s takovou pneumatikou už opravdu nevjíždějte. Správná hloubka dezénu způsobí, že auto bude dobře sedět na silnici a brzdná dráha se nebude prodlužovat.

Nepodceňujte pravidelné prohlídky

Pravidelné prohlídky vám pomohou prodloužit životnost vašeho auta, jezdit bezpečně a užívat si zasloužený komfort, které auto poskytuje. Ideální je provádět celkovou kontrolu auta alespoň jednou za rok. Například geometrie kol se rozhodně alespoň jednou za rok doporučuje.

Samozřejmě můžete využít servisu a na kontrolu technického stavu jezdit i častěji, vše závisí také na počtu ujetých kilometrů a používání vašeho automobilu. Nechte si poradit, co je potřeba ve vašem autě vylepšit, opravit nebo vyměnit.

Pečujte o interiér i exteriér

Při pravidelné péči nezapomínejte ani na interiér ani na exteriér. Udržujte své auto uklizené, nevozte příliš zbytečností a mějte uklizený také kufr. Menším a lehčím nákladem významně prodlužujete životnost a dobrý stav pneumatik. Při úklidu vašeho automobilu používejte speciální přípravky a auto kosmetiku, která je určená pro danou výbavu, například pro péči o kožený interiér.

Auto pravidelně umývejte také zvenčí a můžete použít přípravky, které obsahují silikon a ochráníte tak auto před nečistotami a také před korozí. Nebojte se používat ani vosky na karoserii, které ochrání váš lak a auto před mechanickým poškozením.

Komentáře