Zajímavosti

Navštivte pražské Apple Museum a připomeňte si strhující životní příběh Steva Jobse

Bylo mu pouhých jednadvacet let, když se svým kamarádem Stevem Wozniakem v garáži svých rodičů položil základy nejúspěšnější firmy světa a navždy změnil podobu počítačového světa. A nejen toho. Nesmazatelnou stopu zanechal také ve světě mobilních telefonů, hudby, filmu a designu. Pro podobu moderního světa je to postava bezesporu natolik významná, jako byl třeba Ford nebo Edison. Vstupte do světa geniálního vizionáře, pro něhož se počítačové technologie staly celoživotní vášní.

Americký sen

Ve věku, kdy jeho vrstevníci holdovali večírkům a jiné prostoduché zábavě, se v hlavě Steva Jobse začal rodil plán. Plán na to, jak změnit svět a proměnit životy všech lidí na Zemi pomocí technologických vychytávek. Založením společnosti Apple Computers v garáži Jobsových rodičů byly položeny základy historicky nejúspěšnější a nejziskovější společnosti na světě. Kapitál na založení společnosti shromáždili oba talentovaní mladí muži prodejem Jobsova Volkswagenu a Wozniakovy vědecké kalkulačky.

Netrvalo dlouho a světu představili první osobní počítač Apple 1, který z původně nevzhledných krabic zabírajících celou místnost udělal atraktivní přístroj. Svým dalším modelem, Apple II, společnost získala významnou pozici na trhu a počala dobývat řadové domácnosti. Počáteční investice se jim zakrátko vrátila zpátky – již po pouhých deseti letech tvrdé práce vyrostl z Apple Computers kolos se čtyřmi tisíci zaměstnanci s hodnotou převyšující dvě miliardy amerických dolarů.

V roce 1984 Apple představil Macintosh, první počítač, který popularizoval grafické uživatelské rozhraní a použití myši. Přesně v okamžiku, kdy se zdá, že vyhlídky na obzoru nemohou už být slibnější, přichází nečekaný pád. Steve Jobs je vyhozen z vlastní společnosti. Poté, co se mu podaří vyrovnat se s trpkou prohrou, zakládá společnost Next a animační studio Pixar, bez něhož bychom si dnes sotva vychutnali tolik populární animované filmy. Po letech se však proti očekávání vrací do čela skomírajícího Applu, aby mohl dosáhnout dosud nepřekonaných úspěchů.

Mysl i oči otevřené

„U nás můžete nahlédnout do nedávné minulosti a vžít se do doby, kdy Steve Jobs sestrojil spolu s Wozniakem první osobní počítač značky Apple. Uvidíte, jak se postupně celá jablečná rodina rozrůstala o další produkty, a přinášela světu ohromující technologické novinky. Pak už není těžké pochopit, proč si tato značka s legendárním nakousnutým jablkem v logu podmanila desítky milionů lidí po celém světě,“ říká Lukáš Hrudička, kurátor výstavy Apple Museum v pražské Pop Art Gallery, která je jedinou a největší soukromou sbírkou výrobků Apple, Next a Pixar na celém světě.

Součástí je i komplexní sbírka počítačů od roku 1976 včetně legendárního Apple 1 přesně tak, jak ho sestrojil technologický mág Steve Wozniak, a dalších ikonických modelů jako Apple Lisa či první Macintosh. Unikátní soukromá sbírka čítá 472 exponátů na ploše 767 m2. Exponáty ale přitom nejsou to jediné, co návštěvníka ohromí. „Při realizaci jsme kladli důraz i na design výstavných prostor tak, aby byly v souladu s filosofií značky,“ pokračuje Hrudička. „Výstava je provedena v čistém působivém designu, byly na ni použity kvalitní materiály a realizována byla za podpory nejnovějších technologií. Jednotlivé exponáty jsou přehledně uspořádány a umístěny na kvádrech z dokonale hladkého umělého kamene corian.“

Výstavu je možné zhlédnout v pražské Pop Art Gallery na nároží Husovy ulice, která se nachází zhruba pět minut chůze od Staroměstského náměstí.

Komentáře