Zajímavosti

Oprašte elpíčka – vinyl je opět v módě

Vinyl zažívá comeback a „elpíčka“ jsou zase in. Kdysi nejrozšířenější typ hudebního nosiče vytlačily z výsluní nejdříve magnetické pásky, které později nahradily CD (kompaktní disky) a digitální formáty (například MP3). V poslední době ale čím dál více lidí znovu vyhledává autenticitu analogového zvuku.

Pokud máte doma starou sbírku elpíček, dost možná se vám na půdě práší na hotový poklad. Celá řada antikvariátů, specializovaných prodejců i e-shopů vykupuje vinylové desky. V některých případech si můžete přijít i na čtyřcifernou částku za kus.

Co když ale nechcete nic prodávat, ale chcete si naopak vychutnat zážitek z poslechu svých oblíbených pecek v pohodlí domova? Není nic jednoduššího, než si objednat nový gramofon na internetu, například na e-shopu známé značky Orava.

Tam najdete multifunkční Retro rádio RR 65 se zabudovaným gramofonem. Toto zařízení v sobě snoubí tradiční analogový gramofon i radiopřijímač. Navíc ale poskytne i digitální zařízení – USB port a CD přehrávač kompatibilní s formátem MP3. Díky tomu získáte univerzální přehrávač, se kterým si užijete poslech veškerých nahrávek, které doma najdete.

Další variantou je Retro rádio RR 40, které vás potěší nejen svým kvalitním zvukem, ale také elegantním dřevěným provedením. Design je jednoznačně silnou stránkou tohoto analogového zařízení, na kterém naladíte rozhlasové vysílání krátkých i dlouhých vln.

Výhody gramofonových desek neleží jen v autenticitě jejich zvuku, ale i v jejich sběratelské hodnotě. Při stahování nahrávek z internetu se jednak ochuzujete jako posluchači, ale také jako hudební fanoušci. Celá řada obalů desek je totiž skutečně uměleckým dílem a není nad to, mít doma desku své oblíbené kapely jako artefakt. Nemluvě o tom, když je podepsaná.

Vinylové desky jsou zkrátka zpátky a už se zdaleka nejedná jen o koníček několika málo hipsterů. Poslech elpíček si nejspíš užívá i spousta lidí ve vašem okolí, jen o tom možná nevíte.

Komentáře