Zajímavosti

Pánské mikiny jako sociální status

Pánské mikiny vznikly jako sportovní oblečení a ve většině případů se tohoto směru drží. Staly se ale také způsobem vyjádření. Americké univerzity zavedly zvyk univerzitních mikin, které jejich absolventi pyšně nosí a zůstávají jim navždy jako památka. Stejně tak velké sportovní kluby nechávají natisknout nejen pánské mikiny pro své sportovce a fanoušky. V takové mikině se tedy můžete nejen zahřát, ale také ukázat světu s kým má tu čest.

Mikina je pro sportovce

První mikina vznikla v týmu amerického fotbalu. Benjamin Russel vlastnil fotbalový tým a vymyslel pro něj první mikinu, protože nebyl spokojen s materiálem dresů. Dodnes možná vídáte na mikinách potisk „Russel Athletic“. To je právě značka, která vznikla už ve 20. let minulého století. Mikiny tedy vznikly na poli sportu.

Velké sportovní kluby dodnes vyrábějí pánské mikiny se svým logem. Mohou si za ně nárokovat velké částky, ale jejich fanoušci je prostě chtějí mít. Tato praxe existuje na poli amerického fotbalu, baseballu, hokeje, basketbalu i dalších. Na poli baseballu se objevují specifické mikiny se zapínáním vpředu, dole lemovány pruhy a na levém prsu nesou logo.

Jaké mají mikiny na Harvardu?

Boom mikin s univerzitním logem přišel v 70. letech minulého století. Jedny z nejznámějších univerzitních mikin jsou dámské a pánské mikiny americké univerzity Harvard. Tyto mikiny nesou přes prsa velký nápis Harvard velkým hůlkovým písmem. Někdy je doplněn ještě logem nebo nápisem „university“. Klasická a téměř jediná barva této mikiny je vínová a text je bílý. Případně ještě existují šedé mikiny s vínovým nápisem.

Pokud se přeneseme přes oceán na nejznámější anglickou universitu Oxford, zde univerzitní mikiny existují také, ale nemají tak striktní pravidla. Oxfordské dámské a pánské mikiny existují v mnoha barevných provedeních. Opět zde najdeme velkým hůlkovým písmem nápis Oxford university a tyto mikiny vždy nesou i logo.

V posledních letech se trend univerzitních mikin dostává i do Čech. Například Masarykova univerzita v Brně rozjela před pár lety prodej univerzitních mikin v americkém stylu. Během pár měsíců se u studentů staly velkým hitem.

Komentáře