Zajímavosti

Queens the Stone Age

Kapela je žánrově řazena k takzvanému stoner rocku a ve svém soundu čerpají z rodné Kalifornie. Typická je pro ni orientace na kytarové riffy a tvrdší rock. Kapela se dala dohromady r. 1997 z trosek významné stoner rockové skupiny Kyuss. Původní název kapely byl však jiný a to Gamma Ray. Později ho kytarista Josh Homme změnil na současný název. Zpěvák Josh Homme patří mezi nejzajímavější  frontmany současnosti. Kapela uchvacuje hráčskou bravurou a svým bezprostředním chováním. Jejich loňské festivalové vystoupení na Rock for People bylo velmi působivé a letos patří k hlavním festivalovým tahákům mnoha mezinárodních hudebních přehlídek jako například v Leedsu a Readingu. K nejvýraznějším rockovým nahrávkám loňského roku patří aktuální deska Like Clockwork.

 Deska vtahuje a uchvacuje posluchače svou přirozeností. Obdivovateli této kapely je i Elton John a Jake Shears ze Scissor Sissters. Díky nim vznikla deska, o které se bude možná brzy psát, že je nadčasová. Na loňském festivalu Rock for People měla kapela za sebou velkou obrazovku a několik světelných ploch, ale pouze jako decentní doprovod. Při největším hitu No One Knows se čtvercové světelné plochy rozsvěcovaly střídavě do pochodového rytmu, v Go With A Flow zase červeně problikávala celá obrazovka, před níž stály siluety Joshe Homma a jeho kolegů. Cíleně s publikem nemanipulovali, snad pouze zpěvně a to u skladby Make It Wit Chu, kdy vyzvali kluky a holky ke zpěvu. Tento systém patří mezi osvědčené a platí stále stejně – jednoduchost nadevše.

891571_10151613849452806_1165129505_o-1024x665

Největší sílu měly svižné stoner-rockové skladby s nádechem punku. Když  v Sick, Sick, Sick nástroje dodaly zběsilé tempo a pak se připojily kvílivé monolitické plochy synťáků, změnilo se najednou pódium v skvěle fungující stroj, který neustále dodává sílu jedné mohutné zvukové vlně. Like Clockwork je v pořadí již šestou nahrávkou a navazuje na nejposlednější album Era Vulgaris. Největší hvězdou, která na této desce zazáří, je Elton John. Šestiletá pauza mezi vydáním řadových alb se zdá být příliš velká i v případě kapely, která málokdy zklame. Vlastně se jí to nikdy ani nepodařilo, protože každá skladba má své osobité kouzlo.  Kapela patří k jedné z těch, která sklidila několik nominací na cenu Grammy, avšak na její vítězství se jí doposud nepodařilo dosáhnout.

Zakladatel této skupiny a stálý stabilní člen Josh Homme to dotáhl v hudbě se svými kolegy mnohonásobně dál, než jeho bývalí členové. V jeho případě se pojila cílevědomá povaha, pracovitostí a nekonfliktním a komunikačním základem. Rovněž však má svůj podíl i jeho talent na napsání songů. Poprvé se kapela u nás představila v roce 2005 a podruhé  až po dlouhých 8 letech loni na královéhradeckém festivalu Rock for People. Svojí účastí kapela potěší své příznivce i letos, kdy se v Praze ukáže v nových prostorách nového multifunkčního sálu karlínského Fora. Kalifornští rockeři se sólově představí zhruba uprostřed léta.

Komentáře