Zajímavosti

Tady už nejde pouze o hraní

JoJo, nebo také YoYo je hračka, kterou tvoří dva stejné disky vytvořené z různého materiálu, spojené osou na které je namotán provázek. Na druhé straně provázku je smyčka a ta se ve většině případů nasazuje na ukazovák. Pohybem nahoru a dolů se provázek namotává na střed JoJa…..No, i takhle by se dala popsat hračka našeho dětství, která se znovu objevuje na pultech obchodů a zaplavuje eshopy. V dnešní době už ale nejde pouze o hru, ale dokonce o mistrovství v tomto „oboru“ Pojďme si tedy o JoJech něco říct. Nejdříve se ale musíme vrátit do minulosti a zjistit, kde se vůbec JoJo vzalo.

Otočení o tisíce let zpět

Nejstarší dochované JoJo měli možnost při svých cestách pozorovat cestovatelé Zikmund a Hanzelka v muzeu v Mohendžodaru a to bylo přes 4 000 let staré. Byl to terakotový pozůstatek protoindické harappské kultury. Z kreseb na nádobě pocházející z Řecka, ale také Egypta z doby 500 př. n. l. také víme, že si i v této době s touto hračkou lidé krátili volné chvíle. Z Indie, kde je doložitelný důkaz JoJa z roku 1765 se rychle dostalo do Evropy a to hlavně mezi vysokou šlechtu. Dokonce i malý Ludvík XVII je se skákající hračkou vyobrazen. Velký „boom“ přišel ve 20. století jak jinak než z USA, kde právě JoJo dostalo název YoYo.

Roztáčíme součastnost

Stejně jakékoliv jiné hračky a výrobky, prošlo i YoYo výrazným vývojem a patentovaným vylepšením. Nový materiál, principy uchycení šňůrky, brzdný systém pro lepší uchycení do ruky, nové tvary a techniky jojování. Prostě na této hračce bylo co zlepšovat a nyní je vylepšené natolik, že po dosažení nejlepší techniky můžete na ty nejvyšší soutěže. A pokud si ještě vyberete JoJo od YoYo Factory budete zářit. Je totiž jednou z největších a nejlepších firem, které se zabývají výrobou těchto neuvěřitelně kulatých věcí.

JoJo
JoJo

Točte postupně

Na hopsej.cz najdete YoYa této firmy a vyberete si zde různé druhy. JoJa jsou zde různě odstupňovaná podle pokročilosti, protože žádný učený z nebe nespadl a platí to i o tomto druhu hraní. Pro začátečníky se skvěle hodí YoYo One nebo Velocity, které jsou odolné vůči nárazům i pádům. Tyto JoJa jsou responzivní a budou vám tak pomáhat s jeho návratem zpět do ruky. Pro přechod k pokročilým je ideálním řešením freestyle JoJo OneStar a ProtoStar, které patří k nerespozivním a proto musíte provést trik, aby se vám freestyle YoYo vrátilo do ruky. A pokud se dopracujete tak daleko, pak už na vás čekají pouze profi JoJa a k těm patří například DV888. Zkrátka YoYo faktory se postará o to, aby každý kdo chce jojovat našel přesně ten typ JoJa, které potřebuje k tomu, aby se z rovna z něho stal profesionál a navíc zde nakoupíte skvělé YoYo provázky.

Zkus touto hračkou otočit i ty a zjistíš, jak moc zábavy si s JoJem užiješ.

Komentáře