Zajímavosti

Víte, jaké chyby děláte při řízení

Už jste zažili situaci, kdy před vámi nebo za vámi na silnici jel někdo, o kom jste si říkali, jak mohl získat řidičský průkaz? Zamyslete se nad tím, zda sami někdy neděláte zbytečné chyby za volantem a zda je vaše jízda plynulá a bezpečná. Víte, jakým chybám se vyhnout?

1) Nesprávně nastavené sedadlo

Pokud je vaše sedadlo v autě nastavené špatně, tak může vaše poloha v autě výrazně zhoršit schopnost správně řídit. Sedadlo v autě by mělo být nastaveno vždy tak, abyste dokázali rychle a účinně reagovat na nenadálou situaci. Například prudce zabrzdit, vyhnout se zvěři na silnici nebo zvládnout smyk. Sedadlo si nastavte podle své výšky, váhy a délky rukou. V ideálním případě byste měli sedět pohodlně, opření o sedadlo a ruce na volantu by měly být v nejvzdálenějším bodě mírně pokrčené.

2) Špatné držení volantu

Velké množství řidičů se snaží řídit jen jednou rukou. To je ovšem špatně, protože řízení jednou rukou vám znemožňuje rychle zareagovat a provádět úhybné manévry. Pokud řídíte jednou rukou, tak zbytečně ztrácíte kontrolu nad svým vozem v nenadálých situacích.

3) Monotónní jízda

V některých případech se může stát, že jedete příliš pomalu a váš tachometr se zastaví na jedné rychlosti. Nemusíte řešit opravu tachometru, ale i při ustálené rychlosti, například na dálnici vnímejte své okolí a nesnažte se řídit podle auta, které jede před vámi.

V takovém případě může dojít ke zvláštnímu stavu vidění, kdy vidíte jen zadní část auta před sebou a ztrácíte pojem o zbytku důležitých událostí, které se dějí na silnici. Snažte se při jízdě měnit rychlost, popřípadě občas vyjet ze svého pruhu, když můžete tak předjet a jízdu udělat aktivní.

4) Nesoustředěnost

Velkým problémem může být nesoustředění na řízení. Často se můžete přestat na svou jízdu soustředit, když jedete po stejné silnici již po několikáté, když je slabší provoz nebo když vás zabaví spolujezdec. Tento stav nesoustředění se může podobat mikrospánku a v mnohých případech končí tragicky. Vždy se soustřeďte na řízení a jezděte opatrně a bezpečně.

5) Agresivní chování

Nejhorší chybou, kterou může řidič udělat je mstít se ostatním řidičům, vybržďovat je a snažit se omezit nebo ohrozit jejich jízdu. Nejenže tím ohrozí sám sebe, ale také další řidiče, kteří jedou kolem. Pokud vás někdo na silnici naštve, tak na něj klidně zatrubte, zablikejte nebo si nahlas zanadávejte, ale nebuďte agresivní až moc a snažte se tolerovat ostatní.

6) Kontrolujte technický stav vozidla

Pokud jste majitelem auta, tak vždy dbejte na jeho dobrý technický stav. Doplňujete kapaliny, kontrolujte pneumatiky a dbejte také o správnou funkci tachometru a pokud je potřeba, tak nechte opravit řídící jednotku. Dbejte na to, aby veškerá elektronika v autě byla funkční a vaše auto bylo připraveno pro komfortní a bezpečnou jízdu. Pokud chcete navíc auto zabezpečit proti zlodějům, tak vyzkoušejte autoklíč s imobilizérem nebo si nechte do auta namontovat kvalitní autoalarm. Ušetříte si spoustu starostí a také peněz.

Komentáře