Zajímavosti

Jak vybrat sluchátka do uší

Koupí těch správných sluchátek vám neušetří jen zdravý sluch, ale také nervy a peníze. Jak ale vybrat ty správná sluchátka do uší? Tak to se dočtete právě dneska.

Pokud přemýšlíte, proč byste měli investovat do sluchátek několik tisíc, když je můžete mít za pár stovek, pak věřte, že odpovědí je hlavně kvalita, a to nejen materiálu, ale i samotného poslechu. Častý dotaz lidí zní, jak vylepšit můj poslech hudby na mobilu nebo MP3. Odpovědí je koupě kvalitnějších sluchátek.

Před samotným nákupem je ještě důležitým faktem to, jak chcete sluchátka nosit. I u těch levných je totiž důležité zvolit správnou konstrukci. Jestliže si koupíte nevhodná sluchátka, budete mít špatný zvuk a poslouchat hudbu moc hlasitě, což vede k trvalému poškození sluchu.

Sluchátka mohou na hlavě, uších i v uších držet různě

  • Hlavový most – nejstarší typ sluchátek. Hlavový most spojuje mušle sluchátek. Častým materiálem je železný nebo ocelový pásek, levnější modely jsou vyrobeny z plastu. Často se tento typ sluchátek dá nastavit pro danou velikost hlavy.
  • Tylní most – je to vlastně most hlavový, jen posunutý v oblasti týla. Bývá vyroben z plastu, gumy i oceli. Sluchátka drží díky přítlaku k uším nebo za pomoci ušních úchytů. Některé levnější varianty mohou hůře držet a tím pádem mít horší zvuk.
  • Pecky a špunty – nemají žádný most či úchyt. V uších drží díky svému tvaru. Špunty musíte zasadit hlouběji. Vnitřní část ucha každého z nás je jinak tvarované, a proto mohou špunty i pecky někoho nepříjemně tlačit. Výrobci toto vědí a tak u každého balení jsou také výměnné nástavce různých velikostí a tvarů.

Uzavřená nebo otevřená sluchátka

Uzavřená sluchátka mají vnější strany mušlí tvořeny zvukově neprůchodným materiálem, ve většině případů plastem. Tato konstrukce nabízí lepší izolační schopnosti. Posluchač není rušen okolím a ani on okolí neruší. Uzavřená konstrukce má dvě negativa. Měnič neprodukuje zvuk jen k uchu, ale i na opačnou stranu směrem ven. U levných sluchátek se to projeví na celkovém zvuku. Zvuk duní, je zastřený a nevyrovnaný.  Druhým záporem je úbytek basů.

Otevřená sluchátka umožňují dosáhnout přirozeného zvuku ve všech frekvenčních pásmech. Na rozdíl od uzavřených modelů, má horší izolační vlastnosti.

Komentáře