Zajímavosti

Vyvážené krmivo pro vaši kočku

Jestli doma máte kočku, pak víte, že jsou v otázce stravy dost vybíravé a to také proto, že každá z nich je opravdovou osobností, což znamená, že krmit ji není nic jednoduchého. Avšak správně nastavená strava je základní podmínkou jejího dobrého zdravotního stavu i kondice. Poradíme vám, jaké správné krmivo pro kočku vybrat, aby vyhovovalo všem požadavkům a bylo ji přínosem.

Suché krmivo, to jsou granule

Krmiva rozlišujeme na suchá a čerstvá, takzvaná vlhká. Suchá mají 10-14% podíl vody a tvoří je granule, které mají dlouhou trvanlivost i nekazivost. Díky tvrdosti granulí si kočka procvičuje žvýkací svaly a čistí zuby. Tento styl krmení je pro jejich majitele časově nenáročný na přípravu, avšak u výhradního krmení granulemi je nebezpečí dehydratace, a proto je nezbytně nutné, aby kočka měla k dispozici dostatek vody. Při nákupu a výběru granulí je důležité dbát na její věk i na plemeno. K dostání jsou granule pro koťata, juniory, pro dospělé kočky i senior granule, které jsou uzpůsobené potřebám vašich starších miláčků. Dobré je také myslet na její individuální situaci a zdravotní stav – zda je kastrovaná, v březí, kojí, má nadváhu a podobně. Zvolený typ granulí by měl být vyvážený a kvalitní a o tom vás přesvědčí dobrá kondice kočky, její zdraví, lesklá srst a dokonce kvalita trusu. Samozřejmostí je pravidelné krmení a stejné dávkování.

Vlhké či čerstvé krmení v podobě konzer a kapsiček

Vlhké krmení, nebo také mokré či čerstvé, připomíná svým složením přirozený stav surovin a je vyráběno na bázi masa. Tímto typem krmiva bývají konzervy, anebo kapsičky, které jsou balené do hliníkových vaniček či fólií. Nebezpečí dehydratace je zda nižší, ovšem některé výsledky uvádějí, že vlhké krmení zvyšuje riziko parodontálních onemocnění a více podporuje tvorbu zubního kamene. Nevýhodou je také kazivost pokrmu, takže ho nelze ponechat v misce delší dobu, a je náročnější na skladování i trvanlivost.

Vždy dodržujte kombinaci krmiv a zásady krmení

Odborníci doporučují vždy kombinaci obou krmiv a to tak, aby vlhká představovala 80% denního příjmu a suchá konečných 20%. Z toho vyplývá, že větší část by měly tvořit konzervy a kapsičky a to hlavně proto, že kočka většinou velmi nerada pije vodu a hlavním zdrojem tekutin by měla mít z „kořisti“. Dospělá kočka by měla být krmena 2-3x denně a pokud máte doma koťátko, tak by frekvence krmení měla být až 6x denně. Vždy dbejte na to, aby byly kousky přiměřeně velké a kočce se vešly do tlamičky. Při koupi si všímejte základních údajů a složení na etiketě. Nežádoucím obsahem je masokostní moučka a přidaný cukr. Kupujte kvalitní a vyvážená krmiva, za které vám bude vaše kočička vděčná!

Komentáře