Zajímavosti

Jak vybrat správnou kameru na dovolenou

Chystáte se na dovolenou a chcete si zážitky z cest připomínat ještě mnoho let zpět, nebo chcete zaznamenat důležitou rodinnou událost jako je svatba nebo dospívání ratolestí  a přemýšlíte o koupi digitální videokamery? Ztratili jste se v dnešní velké nabídce videokamer a nevíte, který parametr je zásadní a určující a který naopak můžete oželet. Slyšeli jste dokonce, že kameru nemá smysl pořizovat a vystačíte si se záznamem na mobilní telefon? Všechny tyto dotazy se Vám pokusíme zodpovědět v dnešním mini vstupu do světa amatérských kamer.

digi_kamera_2

Kamery se dnes dají pořídit již od 5 tisíc od těch nejzákladnějších až po cca 40 tisíc u kamer s pokročilými funkcemi. Tyto kamery se již mnohdy svými parametry dohání profesionální kamery.  Pro výběr správné kamery je nutné si  hned na začátku uvědomit, k čemu chci vlastně kameru využívat? Uživatelé by se daly rozdělit na dvě skupiny. V první skupině jsou uživatelé, kteří s natočenými záběry chtějí dále pracovat v postprodukci a zvládají i pokročilejší techniky úprav natočeného videa. Druhou skupinou jsou spíše amatérští kameramani, kteří s natočeným obrazem další úpravy neprovádějí, nebo jen minimální. Paradoxně právě druhá skupina méně náročných uživatelů bude náročnější na výkon kamery. Pokročilejší uživatelé totiž budou od kamery většinou požadovat jen “čistá” kvalitní obrazová data, které poté zpracují k obrazu svému postprodukčně. Méně zkušení uživatelé by si také měli uvědomit, jestli vlastně všechny vymoženosti a pokročilé funkce, které kamery nabízí budou reálně potřebovat. Přemíra technických vymoženosti může být naopak nevýhodná, minimálně ve složitějším ovládání.

Pojďme si ale nyní říci něco k parametrům kamer. Srovnáme ty důležité i méně důležité.

U mnoha zákazníků je velmi často skloňovaný parametr ZOOM kamery. Možnost zoomu  je však mnohdy velmi přeceňována a neměla by být rozhodně určujícím parametrem výběru kamery.

Kvalita záznamu je naopak velmi důležitým parametrem, můžeme se setkat s kamerami, které natáčejí ve formátu PAL 720*576 řádků a jsou již za svým zenitem. Mnohem častěji dne narazíme na kamery, které nahrávají v rozlišení HD nebo FULL HD. S nástupem moderních plochých širokoúhlých obrazovek je jsou tyto HD nebo FULL HD záznamy určující parametrem výběru kvalitní kamery.

Při výběru kamery bychom neměli také opomenout paměťové médium, na které kamera ukládá svůj záznam. Kamery na paměťové karty jsou dnes velmi oblíbené a touto volbou jistě nic nezkazíme.

Dalším parametrem, který bychom jistě neměli opominout je vlastní konstrukce kamery. Zaměřme se na konstrukci hledáčku, která by měla být kvalitní a ergonomická. Pro outdoorové kamery bude jistě důležitá také výdrž baterie. Přeci jen na delším cyklo výletě nebudete mít možnost měnit či dobíjet baterie dle potřeby. Pro mnohé z vás bude také důležitá možnost instalace doplňků k samotné kameře.

digi

 

Tímto náš malý průvodce světem kamer skončil. Ať už kameru vybíráte, nebo si chcete jen přečíst o trendech v tomto odvětví elektroniky, doufáme, že byl článek poučný.

Komentáře